Register of Business Interests for Trustees & Members

 

Name of Member/Trustee

Role and appointment date

(Trustees’ term of office is 4 years)

Appointed by

Positions of responsibility/
Committee Membership

Relevant business interests that could present a conflict of interest (including whether a governor at another school)

Personal relationship (if any) with members of school staff e.g. spouse, partner, relative

Chelmsford Diocese Educational Trust (CDET) 

Corporate Member

Appointed: 07/03/2018

Founding Schools

n/a

CDET is a Member at all MATs which include a Diocese of Chelmsford school 

None

Mr David Kennedy

Member 
Appointed:

07/03/2018

Founding schools

n/a

Trustee of the Hoddesdon School Trust (Chair)

 Independent Council Member, Brunel University, and member of Audit Committee

Member of the Board of Governors LIBF: Chair of Audit Committee

 Member of the Board of Bradford Giving

Chair of the Education Committee at
Worshipful Company of Founders and Liveryman

 Freeman of the City of London

None

Mr Peter Nicholson

Member

Appointed:

07/03/2018

Founding Schools

n/a

Trustee of Ursuline Prep School, Ilford from September 2008

Governor at Samuel Ward Academy, Haverhill since May 2019

Chair of Governors at Wickhambrook Primary, Suffolk since September 2020

None

Rev Lee Batson

Member/Trustee 
(First) Appointed: 07/03/2018

Chelmsford Diocese Education Trust

Chair of Trustees

Education and Standards Committee

Member of Chelmsford Diocesan Board of Education 

Member of Local Governing Board at Epping St John’s CE Secondary School since September 2017

Foundation Governor at Coopersale and Theydon Garnon CE Primary School since July 2017 

Foundation Governor at St Andrew’s CE Primary School, North Weald since April 2021

Trustee of Friends of Marsabit

Trustee of Epping and Theydon United Charities

Trustee of St John the Baptist Parochial Church Council, Epping

Trustee of Epping Forest Cultural and Community Trust

None

Mrs Brenda Jarvis

Member
Appointed: 07/03/2022

Members

n/a

None

None

Mrs Denise Broom

Trustee
Appointed 18/03/2020

Members

Audit and Risk Committee (Chair)

 

Director of Operations at
LIFE Education Trust

None

Mrs Lesley Duffin

Trustee
(First) Appointed: 07/03/2018

Members

HR Committee (Chair)

Education and Standards Committee

Safeguarding Trustee

Chair of Governors at Lambourne Primary School, Abridge (Governor since September 2016; Chair since 2018)

None

Mrs Susan Sunderland

Trustee
(First) Appointed: 07/03/2018

Chelmsford Diocese Education Trust

Vice-Chair of Trustees

HR Committee

Audit and Risk Committee

Foundation Governor and Chair of Governors at
St John’s Primary School, Buckhurst Hill since December 2017

None

Mr Peter Tidmarsh

CEO/Trustee
(ex-officio)
Accounting Officer

Members

CEO

Accounting Officer

All Trust Committees

CEO
Trustee and Member of the Hoddesdon School Trust
(since October 2019)

None

Mr James Wood

Trustee
(First) Appointed: 07/03/2018

Members

Finance Committee (Chair)

Audit and Risk Committee

None

 

None

  

Mr George Yerosimou

Trustee: Appointed 02/02/2021

Trustees

Education and Standards Committee (Chair)

HR Committee

Governor (Co-Chair) at Oak View Special School since September 2019

Governor at The Open Box Education Centre Epping (Alternative Education) since September 2019

None

Mrs Vivienne Hole

Trustee: Appointed 
21/04/2022

Trustees

HR Committee

None

None

Mr Christopher White

Trustee: Appointed 27/04/2022

Members

HR Committee

Education and Standards Committee

Finance Committee

Audit and Risk Assurance Committee 

None

None

Mr Danny Cohen

Trustee: Appointed 27/04/2022

Members

Education and Standards Committee

Audit and Risk Assurance Committee

Finance Committee

SEND Trustee 

None

None

Members and Trustees who have resigned in the past 12 months

 

Mr Charles
d’Arcy-Irvine

 

Trustee
Appointed:

30/03/2020
Resigned: 
31/03/2022

 

Trustees

Finance Committee
Audit and Risk Committee

Director at Forefront Advisers

None

Mrs Brenda Jarvis

Trustee:
Appointed 07/03/2018
Resigned:
06/03/2022

Members

HR Committee

None

None

Mrs Lynne Reed

Member

Appointed:

07/03/2018

Resigned:06/03/2022

Founding Schools

 

N/A

None

None

Rev Tim Elbourne

Member

Appointed:

07/03/2018

Resigned: 31/01/2022

 

Founding schools

N/A

Diocesan Director of Education, Chelmsford

Director of Sparrows Childcare Ltd
Director of Chelmsford Diocese Educational Trust

Trustee of Hockerill Educational Foundation

Trustee at All Saints Educational Trust

Member at:
All Saints Academy Trust;
BMAT Trust;
Canonium Learning Trust;
Great Oak MAT;
HEARTS Academy Trust;
Hutton All Saints Trust;
LIFE MAT;

London Design and Engineering UTC;
Mid Essex Anglican Trust;
Osborne Co-operative Academy Trust;
Stisted C of E Primary Academy;
Unity Schools Partnership;
Vine Schools Trust;

Berlesduna Academy Trust

 

None

Miss Dee Wood

Trustee Appointed: 07/03/2018

Resigned: 14/12/2021

Members

Finance Committee (Chair)

Audit and Risk Committee

None

None